fbpx

Wiesz, jaki masz typ sylwetki? Sprawdź, jak go modelować!

0

Wiecie, że sposób, w jaki należy modelować sylwetkę zależy od jej typu? W dzisiejszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze typy sylwetek oraz pokazujemy, jak je modelować!

Uwarunkowania genetyczne wpływają na to, jaki kształt przybiera nasza sylwetka. Wyróżniamy trzy główne typy sylwetki: gruszka, klepsydra i jabłko. Każda z nich charakteryzuje się odkładaniem tłuszczu w innych partiach ciała. O ile więc aktywny tryb życia i racjonalne odżywianie powinny dotyczyć osób o każdej sylwetce, modelowanie sylwetki powinno być już uzależnione od kształtu, jaki przybiera nasza figura. Zacznijmy od określenia, jaki typ sylwetki posiadasz.

Jaki tym sylwetki posiadasz?

Gruszka – sylwetka w kształcie gruszki charakteryzuje się drobnymi górnymi częściami ciała i bardziej rozbudowanymi partiami dolnymi. U typowej gruszki możemy zauważyć więc szczupłe ramiona i talię oraz szerokie pośladki, biodra, nogi. Celem gruszki chcącej zrzucić zbędne kilogramy jest więc zazwyczaj wyszczuplenie dolnych partii ciała.

Klepsydra – u osoby o tej sylwetce można zauważyć równowagę pomiędzy górnymi i dolnymi partiami ciała – ramiona i klatka piersiowa są szerokie, talia wąska, nogi również szerokie. Przy nadwadze poszerzają się nieco dolne partie ciała, ale głównie górne – zwłaszcza ramiona. O nie więc szczególnie należy zadbać.

Jabłko – figura w kształcie jabłka to szczupłe nogi, zazwyczaj brak jest widocznej talii, wyraźnie zarysowane są ramiona i piersi. Tłuszcz gromadzi się głównie w okolicy brzucha i jest to problemowa partia ciała osoby z sylwetką jabłka.

Gdy już wiesz, która z powyżej opisanych typów sylwetki jest Ci najbliższa, sprawdź jak ją modelować (poniżej).

Modelowanie sylwetki gruszki
Dla gruszki ważne jest wymodelowanie pośladków, bioder i nóg oraz rozbudowanie ramion. Aby osiągnąć pierwszy cel, warto wprowadzić w rozkład codziennych zajęć między innymi aerobik, skakanie na skakance, przysiady, taniec czy bieganie. Aby ramiona były proporcjonalne do reszty sylwetki, możemy je rozbudować głównie poprzez ćwiczenia z ciężarkami. Gruszkom zalecane jest spożywanie dużej ilości produktów białkowych, które pomogą w wymodelowaniu tego typu sylwetki.

Modelowanie sylwetki klepsydry
Jeżeli chcemy zrzucić zbędne kilogramy z okolicy ramion i nóg, najlepsze będą ćwiczenia cardio i aeroby (bieganie, aerobik, jazda na rowerze i inne). Świetnie zarówno dolne jak i górne partie ciała wyszczupli pływanie. Klepsydrom zaleca się zastąpienie potraw smażonych pieczonymi, gotowanymi na parze czy grillowanymi.

Modelowanie sylwetki jabłka
Celem jabłka jest zazwyczaj pozbycie się tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. W walce z tkanką tłuszczową niezbędne będą ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia cardio i kręcenie kołem hula-hop, a w wymodelowaniu mięśni brzucha tradycyjne nożyce i brzuszki. Jabłka muszą dbać o swoją dietę – odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha sprzyjają zwłaszcza tłuszcze zwierzęce, cukier, potrawy smażone, najlepiej więc ich unikać. Pomocne przy odchudzaniu może być też picie siemienia lnianego oraz wprowadzenie do swojej diety oleju kokosowego.

Dodatkowo dla każdego z powyższych typów sylwetki zaleca się:

Powyższe zalecenia pomogą Wam wymodelować swoją sylwetkę w taki sposób, by wyglądała korzystniej. Nie można jednak zapominać o podstawach, czyli pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej. W tym celu niezbędna będzie odpowiednia dieta odchudzająca (dietę możecie ułożyć samemu z pomocą naszej aplikacji dietetycznej >>, lub zamówić gotową dietę odchudzającą układaną przez naszego dietetyka >>). Należy także zadbać o aktywność fizyczną – wiele zestawów ćwiczeń znajdziecie na naszej stronie w dziale FITNESS >>.

Nie zapomnij polubić nas na facebooku, by nie przegapić kolejnych wartościowych wpisów :)

Komentarze

Share.

Comments are closed.