fbpx

Trening interwałowy: Ekspresowe spalanie tłuszczu dla leniwych!

1

Trening interwałowy to idealne rozwiązanie dla Ciebie, jeśli chcesz szybko poprawić swoją formę i spalić tłuszcz, a nie masz czasu na długie treningi. Jest on bardzo intensywny, dzięki czemu wystarczy kilka minut by zastąpić długi jogging. Sprawdź na czym to polega!

Trening interwałowy ma jedną wadę – jest bardzo intensywny, a co za tym idzie ciężki. Trwa tylko kilka minut, lecz po jego zakończeniu nie masz sił na nic innego.

Tak duża intensywność treningu niesie za sobą oczywiście wiele zalet. Jest on najlepszym treningiem spalającym tłuszcz, przynosi najszybsze efekty, no i trwa najkrócej. W przeciwieństwie do zwykłego treningu aerobowego, po zakończeniu treningu interwałowego tłuszcz spala się jeszcze przez długi czas, ponieważ organizm musi się zregenerować po dużym wysiłku. Jeśli szukasz lżejszego treningu, sprawdź trening aerobowy.
Trening interwałowy polega na naprzemiennym ćwiczeniu z bardzo dużą oraz umiarkowaną intensywnością. Ważnym elementem jest to, że po zakończeniu ćwiczenia o dużej intensywności odpoczywasz nadal ćwicząc, lecz tym razem z umiarkowaną intensywnością. Te dwie części nazywamy jednym interwałem. Podczas pierwszej części tętno powinno być na poziomie 85-95% maksymalnego, natomiast podczas drugiej 60-65 %.

Jako, że trening interwałowy jest bardzo intensywny, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • Nie trenuj na pusty żołądek, a po posiłku odczekaj około 2 godziny.
  • Nie trenuj częściej niż 3 razy w tygodniu, nigdy dwa dni pod rząd.
  • Pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed i po treningu. W tym celu sprawdź jak należy się rozciągać.

Jak powinien wyglądać trening interwałowy?

Do treningu interwałowego możesz wykorzystać wiele ćwiczeń, takich jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie, skakanie na skakance, czy nawet pajacyki. Ważne, by poprzez intensywność wykonywania ćwiczeń osiągnąć odpowiednie tętno w danej części interwału. Podczas pierwszej części tętno powinno być na poziomie 85-95% maksymalnego, natomiast podczas drugiej 60-65 %.

Przykładem treningu interwałowego jest naprzemienny trucht i sprint. Zacznij od 10 sekund sprintu, następnie przez 50 sekund biegnij truchtem. To jeden interwał. Wykonaj 5-6 takich interwałów, nie odpoczywając między nimi ani chwili – czas na odpoczynek masz podczas truchtu. Jeśli po treningu odczuwasz mdłości, oznacza to, że był on dobrze wykonany.

Komentarze

Share.