fbpx

„Lody nie tuczą”?

0

Lody są pyszne i orzeźwiające, a latem dają prawdziwą ulgę. Dodatkowo coraz częściej można usłyszeć, że w przeciwieństwie do słodyczy lody nie tuczą, a wręcz wspomagają odchudzanie. Czy lody rzeczywiście wspomagają odchudzanie? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

W okresie letnim tematy zimnych, orzeźwiających deserów i ich wpływu na Twoją sylwetkę są dosyć powszechne. Natknąłem się już na wiele artykułów mówiących o tym, że lody nie tuczą, a wręcz jedzenie ich wspomaga odchudzanie, a w ostatnim czasie odchudzające właściwości lodów stały się popularnym tematem w telewizji.

Skąd pomysł, że lody nie tuczą?

Zdaniem wielu dietetyków sekret odchudzających właściwości lodów tkwi w ich temperaturze. By organizm mógł strawić pokarm, musi go najpierw ogrzać do temperatury 38 stopni. Z uwagi na niską temperaturę lodów, do ich ogrzania potrzebna jest duża porcja energii, która powstaje z rozkładu tłuszczu.

Jedna gałka lodów ma około 50 kcal. Trzymając się wcześniej wspomnianej teorii, do jej ogrzania potrzebna jest mniej więcej taka sama ilość kalorii, a więc wychodzi na to, że jedząc lody nie da się przytyć. Dodatkowo, jeśli wybierzesz mniej kaloryczną wersję lodów (na przykład sorbet czy lody mleczne) okazuje się, że lody posiadają ujemne kalorie! (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produktach o ujemnych kaloriach, przeczytaj artykuł o Naturalnych spalaczach tłuszczu).

Teoria vs praktyka:

Prawdą jest, że jedząc zimne produkty przed ich strawieniem organizm musi je ogrzać. Okazuje się jednak, że ogrzanie gałki lodów wcale nie jest takie trudne (wystarczy niewielka, niezauważalna ilość energii). W efekcie lody wcale nie mają ujemnych kalorii, a jedząc je bez umiaru z pewnością zauważysz wzrost wagi.

Gdyby na ogrzewanie organizm przeznaczał tak dużą ilość kalorii, to zamiast porannego biegania wystarczył by długi, lodowaty prysznic. Warto więc pamiętać, by nie wierzyć we wszystko co napisane jest w internecie, lub pokazane w telewizji.

Czy należy zrezygnować z jedzenia lodów?

Wiesz już, że lody nie wspomagają odchudzania, a jedzone bez umiaru tuczą. Nie oznacza to jednak, że należy zupełnie z nich rezygnować. W upalne nie ma nic lepszego od dwóch gałek zimnych, orzeźwiających lodów. Lody są także mniej kaloryczne od słodkich batoników i ciastek.

Jedząc lody staraj się wybierać sorbety owocowe, oraz lody mleczne,bez dodatku czekolady (są dużo mniej kaloryczne). Unikaj lodów z dodatkiem czekolady, bakalii, dużej ilości śmietany, oraz słodkich sosów.

Dodatkowo, jeśli prowadzisz dziennika kalorii pamiętaj, by uwzględnić zjedzone lody w dziennym bilansie kalorycznym.

 

Wiesz już, że lody nie mają właściwości odchudzających, a to co pokazują w telewizji i internecie nie zawsze jest prawdziwe. Jeśli podobał Ci się artykuł zostaw „lajka”, a jeśli udostępnisz go na facebooku, będzie mi bardzo miło :)

Podobają Ci się nasze porady? Jeśli tak, polub Nas na facebooku! : )

A jeśli chcesz poznać przepisy na pyszne dania w wersji LIGHT, odwiedź Nas na YouTube!

Komentarze

Share.

Comments are closed.