fbpx

Czym grozi jedzenie nieumytych warzyw i owoców?

0

Czym grozi jedzenie nieumytych warzyw i owoców?

Zdarza Ci się jeść nieumyte warzywa i owoce? Nawet sobie nie wyobrażasz, czym to grozi! W dzisiejszym wpisie postaram się przekonać Cię, że mycie warzyw jest naprawdę ważne :)

Z pewnością każdy wie, jak trudno oprzeć się sezonowym warzywom czy też owocom. I słusznie! Są one bowiem źródłem bezcennych witamin, a ich jedzenie dostarcza mnóstwo pozytywnej energii. Niestety, bardzo często ludzie popełniają błąd, decydując się na jedzenie owoców i warzyw „prosto z krzaka”. Konsekwencje takiego postępowania mogą być tragiczne!

Czym grozi jedzenie nieumytych warzyw?

Bardzo prawdopodobne jest, iż na powierzchni owoców czy warzyw znajdują się bakterie oraz pasożyty, które dostarczone do organizmu ludzkiego, prowadzą do zatrucia pokarmowego. Objawem jego wystąpienia są typowe symptomy takie jak gorączka, biegunka czy też wymioty.

Co jest największym zagrożeniem?
Najgroźniejszym pasożytem, jaki czyha na nas na powierzchni warzyw i owoców jest larwa tasiemca, powodująca bąblowicę. Po dostaniu się do dróg pokarmowych, larwa wędruje przez układ krwionośny w poszukiwaniu miejsca do zagnieżdżenia. Najczęściej atakuje wątrobę, płuca czy też mózg. Jeśli larwa znajdzie się w wątrobie, bąblowica wyniszcza cały organizm i najczęściej prowadzi do śmierci. Objawami zajęcia płuc są kaszel, duszności i bóle w klatce piersiowej, a niekiedy plucie krwią. Jeśli pasożyt zajął mózg, występują bóle głowy i zaburzenia psychiczne. Najskuteczniejszym sposobem leczenia bąblowicy jest wycięcie zajętego przez pasożyta fragmentu.

Kolejnym przykładem groźnej choroby, wywoływanej jedzeniem nieumytych warzyw i owoców jest toksykaroza. Dopada ona przede wszystkim dzieci. Proces przebiega następująco: w dwunastnicy z połkniętych jaj pasożyta uwalniają się larwy, które przenikają do krwioobiegu i w ten sposób migrują do innych narządów. Typowymi objawami jest wysoka temperatura, bóle brzucha, bóle głowy, kaszel oraz ogólne osłabienie. Toksykarozę należy leczyć w specjalistycznych ośrodkach.

Jak chronić się przed tymi niebezpieczeństwami?

By uchronić się przed niebezpieczeństwami czyhającymi na powierzchni owoców i warzyw wystarczy przed spożyciem dokładnie je umyć – najlepiej pod ciepłą wodą. Mycie warzyw i owoców jest niezwykle ważne. Chwila zapomnienia może doprowadzić do ciężkiej choroby, a nawet śmierci!

Zmień nawyki żywieniowe na zdrowsze i zacznij chudnąć:

Zależy Ci na szczupłej i pięknej sylwetce? Zmień swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze. Zdziwisz się, jak szybko zbędne kilogramy zaczną znikać! Jeśli nie wiesz od czego zacząć – użyj naszej aplikacji dietetycznej >> i postępuj według jej wskazówek. Nasi użytkownicy tracą średnio 4 kg miesięcznie! :)

Użyj naszej aplikacji »

Nie zapomnij polubić nas na Facebook’u, by nie przegapić kolejnych wpisów!

Komentarze

Share.

Comments are closed.