fbpx

Jaką wodę kupować? Wszystko, co musisz wiedzieć o wodzie!

0

Gdyby zabrakło wody w Twoim ciele, nie mógłbyś oddychać, ani słyszeć. Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zachowania urody oraz szczupłej sylwetki. Sprawdź, jaką wodę kupować, oraz jak wpływają na Ciebie poszczególne składniki mineralne!

Stojąc w markecie przed półkami z wodą zwykle nie zastanawiamy się, którą wybrać i bierzemy pierwszą z brzegu. Często naszym wyborem kieruje znana marka lub niska cena. Myślę jednak, że warto poświęcić kilkanaście sekund, przeczytać etykietę i zastanowić się nad wyborem wody.

W ciągu 70 lat swojego życia człowiek spożywa średnio 1900 kg białka, 2300 kg tłuszczu, 9500 kg węglowodanów, 600 kg składników mineralnych i aż 63 800 kg wody! Mężczyzna o masie 72 kg składa się z 45 litrów wody. Ciekawym faktem jest to, że udział procentowy wody w ciele kobiety jest nieco mniejszy niż u mężczyzn. Embrion ludzki składa się w 98% z wody, natomiast w ciele nowo narodzonego dziecka jest aż 75% H2O. Z wiekiem zawartomść wody w organiźmie zmniejsza się nawet do 45%. Powyższe dane to nie tylko ciekawostki, ale także sugestia, że woda jest dla organizmu człowieka bardzo ważna. Bez jedzenia możemy przeżyć kilka tygodni, lecz bez wody jedynie kilka dni. Co jest tego powodem?

Woda pełni bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka

Woda jest niezbędna do zachowania odpowiedniej objętości i ciśnienia krwi w naszym ciele. Umożliwia oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii poprzez wydzielanie potu i oddawanie moczu. Ponadto podczas pocenia się dochodzi do obniżania temperatury ciała. Woda wspomaga procesy trawienia, ponieważ współpracuje z enzymami trawiennymi oraz pozwala na lepsze przyswojenie składników odżywczych przez organizm (dzięki czemu spalamy kalorie wydajniej, unikając odkładania się tłuszczu). Mało kto wie, że dzięki wodzie słyszymy, ponieważ uczestniczy przenoszeniu dźwięku przez ucho środkowe. Oprócz tego nawilża stawy, gałki oczne, a także ułatwia przełykanie kęsów.

Jaką wodę kupować?

W sklepach możemy znaleźć wiele rodzai wód. Gdy następnym razem staniesz przed sklepową półką, nie bierz pierwszej butelki z brzegu. Przypomnij sobie ten artykuł i wybierz taką wodę, która najlepiej wpłynie na Twój organizm. Wybór odpowiedniej wody może mieć większy wpływ na Twoje zdrowie i sylwetkę, niż myślisz!

 • Woda źródlana
  Największy udział dostępnych na rynku wód to wody źródlane. Są one dobrym wyborem dla dzieci, oraz kobiet w ciąży, z uwagi na niewielką zawartość składników mineralnych. Woda źródlana jest uzyskiwana z płytkich warstw wodonośnych. Wody te przed pojawieniem się na półkach sklepowych są uzdatniane, czyli podlegają oczyszczeniu z zanieczyszczeń.
 • Naturalna woda mineralna
  Woda mineralna pochodzi z głębokich ujęć. Woda ta nie jest poddawana oczyszczaniu poza poprawą barwy, usunięciem osadu, zapachu siarkowodoru i nadmiaru żelaza. Suma składników mineralnych w wodzie mineralnej jest większa niż w wodzie źródlanej. Nie może być mniejsza niż 1000 mg na litr. Zawartość poszczególnych składników mineralnych w butelce wody przedstawiona jest na jej etykiecie. To jak poszczególne składniki mineralne wpływają na nasz organizm, opisane jest w tabeli w dalszej części artykułu.
 • Woda lecznicza
  Jest to rodzaj wody, który powinien zawierać przynajmniej jeden składnik leczniczy. Jej lecznicze działanie powinno być potwierdzone badaniami farmakologicznymi lub klinicznymi. Większość wód leczniczych jest dostępnych w pijalniach wód uzdrowiskowych. Tylko niektóre z nich dostępne są w sklepach.
 • Woda stołowa
  Woda stołowa to rodzaj wody, który powstaje poprzez dodanie do wody źródlanej minerałów, co nadaje jej właściwości podobnych do mineralnej. W składzie wody stołowej jest mniej minerałów niż w naturalnej wodzie mineralnej i więcej niż w wodzie źródlanej.
 • Woda aromatyzowana
  Jest to rodzaj wody, którą niewiele łączy z naturalną wodą mineralną. Uzyskuje się ją poprzez dodanie aromatów, a częto również substancji konserwujących (np. benzoesanu sodu). Nie warto ich pić również ze względu na obecność sporych ilości cukru, co powoduje, że są świetną pożywką dla bakterii przez (już po 48 godzinach po otwarciu nie nadają się do spożycia!).

Jakie minerały można znaleźć w wodzie, oraz co one nam dają?

Pierwiastek Działanie w organiźmie
Jod Wspomaga spalanie tłuszczu. Wpływa na procesy wzrostowe.  Zwiększa sprawnosć umysłowa. Poprawia wygląd skory i paznokci. Przykładem wód bogatych w jod jest ZUBER oraz HENRYK.
Wapń Działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Tworzy kości i zęby, umożliwia prawidłowe pracę serca i układu nerwowego. Przykłady wód bogatych w wapń: GALICJANKA,WIELKA PIENIAWA, KRYNICZANKA i SŁOTWINKA.
Sód Zapewnia prawidłową termoregulację organizmu, a także zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów. Dużą zawartość tego pierwiastka posiadają: HENRYK, ZUBER, BORJOMI, JAN ze SZCZAWNICY.
Miedź Zapewnia odpowiednie wchłanianie żelaza. ANTONI i KRYNICZANKA to przykłady wód z dużą zawartością miedzi
Żelazo Pierwiastek ten zwiększa odporność organizmu, a także zapobiega niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza. Dużo żelaza zawiera: WIELKA PIENIAWA i ANTONI.
Magnez Działa antydepresyjnie, zapobiega chorobom serca, zapewnia prawidłowe działanie układu nerwowego, a także zapobiega odkładaniu się wapnia w pęcherzyku żółciowym i układzie moczowym (zapobiega kamicy). Bogate w magnez są wody: GAICJANKA, KRAKOWIANKA i KRYNICZANKA.
Cynk Przyspiesza gojenie ran, pomaga w leczeniu bezpłodności, zapobiega chorobom prostaty. Współdziała w leczeniu zaburzeń umysłowych. Obniża poziom cholesterolu. Dużo cynku jest w wodzie : SŁOTWINKA i BORJOMI.

Dobrze dobrana woda jako lekarstwo?

Woda z odpowiednio dobranymi składnikami mineralnymi może być bardzo pomocna w leczeniu wielu dolegliwości. Kamicę nerkową leczą woda Zuber II, Jan, oraz Dąbrówka (dzięki moczopędnemu działaniu). Nadkwaśność żołądka zmniejsza spożywanie wody Zuber, która zawiera dużo wodorowęglanów zobojętniających kwasy żołądkowe. Zaparcia mogą być leczone Krakowianką, która dzięki dużej zawartości siarczanów działa przeczyszczająco, natomiast zaburzenia nerwicowe można leczyć wodą bogatą w magnez, mającą działanie uspokajające.

Jeśli dzisiejszy wpis wydaje Ci się wartościowy zostaw pod nim „lajka”, oraz udostępnij go znajomym. Nie zapomnij też polubić naszej strony na facebooku, by nie przegapić kolejnych wartościowych wpisów! :)

Komentarze

Share.

Comments are closed.