fbpx

Jak umilić sobie bieganie? 5 sztuczek biegowych!

0

Postanawiasz sobie, że będziesz biegać kilka razy w tygodniu, wyciągasz z dna szafy sportowe buty, ustalasz pory treningu i… zastanawiasz się jak długo wytrwasz przy swoim postanowieniu. Jak umilić sobie bieganie? Co zrobić, aby nasz zapał nie skończył się po kilku dniach? Oto 5 sztuczek biegowych!

  1. Wybieraj ciekawe trasy

Gdy biegasz codziennie tą samą i w dodatku nieciekawą trasą, ten rodzaj aktywności sportowej może Ci się szybko znudzić. Aby urozmaicić sobie trening przejrzyj mapę okolicy w internecie, popytaj znajomych i zlokalizuj ciekawe miejsca w pobliżu swojego domu. Las, park, deptak wzdłuż rzeki, okoliczne pola i łąki – możliwości jest wiele. Możesz też wyznaczyć sobie jako cel jakąś lokalną atrakcję (na przykład zamek, pomnik przyrody, muzeum) i połączyć bieganie z wizytą w ciekawym miejscu. Poza tym staraj się wybierać trasy o różnym ukształtowaniu terenu i o różnym stopniu trudności.

  1. Słuchaj muzyki i audiobooków

Nagraj na komórkę lub odtwarzacz ulubione piosenki i biegaj! Przy muzyce czas będzie mijał szybciej, a bieganie z pewnością stanie się przyjemniejsze. Wybieraj utwory energetyczne, szybkie, przy których będziesz mieć ochotę się ruszać. Najważniejsze jednak, żeby muzyka była dobrana do Twoich upodobań. Aby uniknąć nudy, nagraj dużą ilość utworów lub często zmieniaj swoją playlistę. Bieganie to także doskonała okazja do przesłuchania najnowszej płyty Twojego ulubionego zespołu.

Oprócz muzyki nagraj na swój sprzęt również audiobooki, czyli książki w formie dźwiękowej. Upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – poprawisz swoją sylwetkę i nadrobisz zaległości czytelnicze. Do wyboru masz między innymi audiobooki typu science-fiction, przygodowe, kryminały, obyczajowe, thrillery, ale także audiobooki naukowe, poradniki czy audiobooki do nauki języków obcych.

  1. Wspomagaj się bieżnią

Bieganie na świeżym powietrzu zwykle bywa przyjemne. Niekiedy jednak nie masz ochoty ruszać się z domu, pogoda jest słaba, a Ty chcesz obejrzeć ulubiony serial. W takich momentach idealnie spisze się bieżnia ustawiona przed telewizorem. Możesz jednocześnie oddawać się przyjemnościom i dbać o sylwetkę! :) Profesjonalna bieżnia to koszt około 3 tysięcy złotych. Możesz jednak znaleźć tańszą wersję – już od 650 zł! Sprawdź ceny bieżni >>.

 

  1. Stawiaj sobie cele i nagradzaj się

Bieganie może stać się przyjemniejsze także dzięki stawianiu sobie rozmaitych celów. Przebiegnięcie danej liczby kilometrów w ciągu tygodnia, wydłużanie długości trasy każdego dnia, zrzucenie określonej liczby kilogramów w ciągu miesiąca – wybór należy do Ciebie. Aby łatwiej było Ci dotrzymać postanowień, ustal również nagrody za w pełni wykonane zadania. Obiecaj sobie na przykład zakup jakiejś wymarzonej rzeczy – książki, kosmetyku czy nowego stroju do biegania.

  1. Załóż wygodną odzież

Aby bieganie było przyjemne, musimy zadbać także o wygodny strój. Obcierające buty, nieprzepuszczająca powietrza koszulka czy niedopasowane spodnie mogą szybko ugasić nawet największy zapał. Zainwestuj w porządne buty i termoaktywne ubrania – taki strój jest nie tylko wygodniejszy, ale dla wielu biegaczy jest także dodatkową motywacją – zawsze przyjemniej biega się w nowych ubraniach niż w starych spodniach i rozciągniętej koszulce.

Niektóre osoby – by umilić sobie bieganie – decydują się biegać z inną osobą (np partnerem, przyjaciółką czy bratem). Nie dla każdego biegacza jest to jednak dobre rozwiązanie. Pamiętaj, że każdy ma swoje własne tempo, a czasem druga osoba może nawet zmniejszyć naszą motywację – możesz mieć chęć na przyjacielską pogawędkę podczas biegu (co nie jest wskazane) czy częste przerwy na ławce. Jeżeli jednak bieganie z drugą osobą nie wpływa negatywnie na Twoją motywację i na wyniki, a wręcz przeciwnie – czyni Cię bardziej wytrwałym, zachęca do podnoszenia sobie poprzeczki – nie rezygnuj z biegania w duecie. Najważniejsze, aby bieganie sprawiało Ci przyjemność i przynosiło oczekiwane rezultaty.

Nie zapomnij polubić nas na facebooku, by nie przegapić kolejnych, wartościowych wpisów :)

Komentarze

Share.

Comments are closed.