fbpx

Jak ubrać się na zimowe bieganie?

0

Dla początkujących biegaczy bieganie w chłodne dni jest prawdziwym wyzwaniem. Wystarczy jednak dopasować strój do temperatury, a bieganie jesienią i zimą stanie się przyjemnością. Przeczytaj mój wpis i dowiedz się, jak dobrać strój do pogody!

Odpowiedni strój sprawia, że bieganie staje się komfortowe i bardziej efektywne (a w chłodne dni ma to szczególne znaczenie). Warto zatem dopasować go do pogody, jaka jest za oknem.

Podstawowe zasady stroju dla biegacza:

  • Unikaj ubrań z bawełny. Bawełna pochłania i trzyma w sobie pot, przykleja się do ciała i często jest przyczyną bolesnych otarć. Bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w odzież termoaktywną.
  • Ubieraj się na cebulkę. Zamiast ubrać coś grubego, wybierz kilka cieńszych rzeczy.
  • Po wyjściu na dwór powinno być Ci trochę chłodno. Podczas biegu wzrośnie temperatura Twojego ciała. Gdy ubierzesz się zbyt grubo, zwiększysz ryzyko choroby.
  • Biegając w chłodne dni staraj się zakładać bieliznę termiczną. Bielizna termiczna odprowadza wilgoć, utrzymuje ciepło i sprawia, że bieganie jest bardziej komfortowe.
  • Jeśli pada deszcz załóż kurtkę przeciwdeszczową oddychającą. Dzięki temu nie tylko nie zmokniesz, ale i nie przepocisz się.
  • Jeśli biegasz po zmroku, nie zapomnij zaopatrzyć się w odblaski!

Jak dopasować strój do temperatury?

15 – 10°C

Gdy termometr za oknem wskazuje od 10 do 15 stopni Celsjusza, wystarczą Ci leginsy (mogą być krótkie, za kolana) i dwie warstwy na górę (koszulka z krótkim, oraz długim rękawem, najlepiej termoaktywne). Nie zapomnij także o czapce! To przez głowę ucieka najwięcej ciepła.

10 – 5°C

Przy takiej temperaturze koniecznie ubierz długie leginsy. Do tego koszulka na krótki rękaw, cienka bluza i lekka kurtka. Na głowę załóż czapkę, na szyję szalik, a na dłonie rękawiczki!

5 – 0°C

Gdy temperatura jest bliska zeru ubierz się tak jak napisałem wyżej, lecz wybierz grubszą bluzę i cieplejszą czapkę.

poniżej 0°C

Gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza ubierz dodatkową warstwę bielizny termicznej. Dodatkowo posmaruj twarz kremem i załóż grubsze rękawiczki.

poniżej -20°C

Daj sobie spokój z bieganiem. Może poćwiczysz w domu? Polecam Ci tabatę! :)

 

Jeśli podobał Ci się mój wpis zostaw „lajka” (a jeśli udostępnisz go na swoim facebooku będzie mi jeszcze milej ;) ). Nie zapomnij też polubić mojego fanpage’a, by nie przegapić kolejnych wpisów!

 

Komentarze

Share.

Comments are closed.