fbpx

Jak skomponować odchudzającą kolację?

0

Zdrowa kolacja powinna być lekkostrawna i mało obfita. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakimi zasadami warto się kierować, przygotowując odchudzającą kolację!

Komponowanie zdrowej, dietetycznej kolacji stanowi duży problem dla wielu osób. Krąży wiele mitów na temat odpowiedniej pory, składników i wielkości ostatniego posiłku dnia. Poniżej prezentujemy zasady, jakimi warto się kierować przygotowując odchudzającą kolację, oraz przykłady potraw, którymi warto się zainspirować.

Zasady komponowania zdrowej kolacji:

  • Odchudzająca kolacja powinna być złożona z dużej ilości białka. Białko trawi się wolno i zapewnia długotrwałe uwalnianie aminokwasów, co zwiększa uczucie sytości, przyspiesza metabolizm i stymuluje organizm do wydzielania glukagonu, który rozkłada tłuszcz.
  • Komponując kolację unikaj dodawania do niej produktów węglowodanowych. Wyjątek stanowią warzywa, które mają niski indeks glikemiczny, nie powodują skoków insuliny oraz mają mało kalorii. Dodatkowo warzywa obniżają apetyt i odkwaszają organizm, dlatego przygotowując kolację nie zapominaj o nich. Podczas komponowania posiłków bardzo przydatny może okazać się dziennik kalorii, który dokładnie wyliczy ilość białek, węglowodanów i tłuszczy w produktach, które wybierzesz.
  • Kolacja nie może być zbyt obfita. Najlepszym rozwiązaniem jest nie przekraczanie swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli jednak nie zliczasz zjadanych kalorii, po zjedzeniu kalorii powinno pojawić się uczucie sytości z lekkim niedosytem.
  • Staraj się jeść kolację nie wcześniej niż 3 godziny, oraz nie później niż 2 godziny przed snem. Często mówi się, że nie powinno się jeść po 18. Nie jest to jednak prawdą. Oczywiście jedzenie tuż przed snem nie jest zdrowe, lecz zbyt wcześnie zjedzona kolacja (i późniejsza głodówka) również niekorzystnie wpływa na Twoją wagę.

Co warto zjeść na kolację:

(zestawienie zrobione za pomocą dziennika kalorii)

Sałatka z kurczaka:

sałatka z kurczaka

Dietetyczny omlet: (zobacz przepis)

dietetyczny omlet

Jeśli artykuł okazał się dla Ciebie przydatny zostaw „lajka”, a jeśli dodatkowo udostępnisz go na facebooku, będzie nam bardzo miło :)

Podobają Ci się nasze porady? Jeśli tak, polub Nas na facebooku! : )

A jeśli chcesz poznać przepisy na pyszne dania w wersji LIGHT, odwiedź Nas na YouTube!

Komentarze

Share.

Comments are closed.