fbpx

Jak pielęgnować włosy latem?

0

Piękne, zadbane włosy dodają uroku każdej kobiecie. Zadbaj o nie, by podczas wakacji nie straciły swojego blasku. Przeczytaj i dowiedz się jak pielęgnować włosy latem!

Latem Twoje włosy narażone są na działanie promieni słonecznych. Naturalną tarczą chroniącą włosy przed słońcem jest melanina, czyli barwnik włosów. Im włosy są ciemniejsze, tym zawierają więcej melaniny. Oznacza to, że ciemne włosy są bardziej odporne na promienie słoneczne, niż jasne.

Dlaczego słońce niszczy włosy?

Promienie słoneczne padające na Twoje włosy powoli rozszczelniają ich osłonkę zbudowaną z łusek. Rozszczelnione łuski odsłaniają korę włosa, która zostaje wystawiona na bezpośrednie działanie promieni UV. Promienie UV niszczą białka wchodzące w skład kory włosa, przez co dochodzi do nieodwracalnych zmian. W efekcie Twoje włosy stają się suche i łamliwe.

Dodatkowo po kilku dniach spędzonych na słońcu możesz zauważyć, że Twoje włosy stają się jaśniejsze. Dzieje się tak, ponieważ promienie UV utleniają melaninę (która jest barwnikiem włosów). W efekcie Twoje włosy mają coraz mniejszą ochronę przed słońcem.

Kąpiele w wodzie morskiej lub chlorowanej potęgują działanie promieni UV (działają jak soczewka). W efekcie po wyjściu z wody Twoje włosy są jeszcze bardziej twarde, szorstkie i ciężko się rozczesują. By tego uniknąć, po wyjściu z morza lub basenu opłucz włosy czystą wodą.

Sprawdź także: Jak lepiej wyglądać na plaży?
Baner

Jak chronić włosy przed słońcem?

1. Kosmetyki z filtrem: Włosy narażone są na działanie promieni słonecznych tak samo jak Twoja skóra, dlatego również one potrzebują odpowiedniej ochrony. Istnieje wiele preparatów przeznaczonych do ochrony włosów przed słońcem, które oprócz filtrów zawierają także składniki nawilżające, odżywcze oraz regenerujące włosy. Używaj takiego preparatu co kilka godzin, oraz za każdym razem, gdy wyjdziesz z wody.

2. Nie susz włosów na słońcu: Suszenie włosów na słońcu powoduje jeszcze większe uszkodzenia kory włosa. Po wyjściu z wody spędź kilkanaście minut w cieniu, by pozwolić włosom podeschnąć.

3: Nie wykręcaj włosów: Wiadomo, że by szybciej wysuszyć włosy warto je wycisnąć, by pozbyć się nadmiaru wody. Niestety, gdy włosy są mokre, podczas wyciskania ich łuski otwierają się, co znacząco zwiększa ryzyko uszkodzeń.

4: Oczyść włosy po powrocie z plaży: Po powrocie z plaży umyj dokładnie włosy szamponem, po czym nałóż na nie odżywkę regenerującą. Do płukania włosów użyj zimnej wody (zimna woda przyspieszy zamukanie się łusek chroniących Twoje włosy przed słońcem).

Jeśli po przeczytaniu artykułu czujesz większą mobilizację do pracy nad swoją sylwetką, udostępnij ten artykuł na facebooku oraz polub nasz fanpage, a jeśli chcesz zacząć odżywiać się FIT, sprawdź przepisy na pyszne dania na dietę na naszym kanale na YouTube!

Komentarze

Share.

Comments are closed.