fbpx

Dlaczego nie warto się głodzić? Jak skutecznie zacząć chudnąć?

0

Gdy stwierdzamy, że chcielibyśmy stracić kilka kilogramów, zwykle pierwszą myślą jaka przychodzi nam do głowy jest kilkudniowa głodówka. Okazuje się jednak, że może nam ona bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dziś pokażę Wam dlaczego nie warto się głodzić i jak zacząć skuteczne odchudzanie. Zapraszam :)

Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Tłuszcz to zapas energetyczny, który zużywany jest, gdy brakuje pożywienia. Jeśli przez kilka dni drastycznie ograniczę ilość zjadanego pokarmu, organizm będzie zmuszony do spalenia zapasów tłuszczu (a o to przecież mi chodzi). Wiadomo, że tak drastyczne spalanie tłuszczu nie jest zbyt zdrowe… Głodówka potrwa jednak tylko kilka dni, a gdy spalę nadmiar tłuszczu będę się zdrowo odżywiać… Nic mi nie będzie. W rzeczywistości wygląda to jednak trochę inaczej. Po pierwsze ucierpi zdrowie, a po drugie… takie odchudzanie po prostu nie działa.

Dlaczego nie warto się głodzić?

♦ Głodząc się nie schudniesz, a po czasie możesz nawet przytyć
Okrutna prawda jest taka, że im bardziej się głodzimy, tym wolniej chudniemy. Dopiero od niedawna ludzie mają możliwość, by jeść ile chcą. Przez dziesiątki tysięcy lat ludzie żywili się tym, co upolowali, a okresy głodu były czymś normalnym. Organizm przystosował się do tego w ten sposób, że w momencie niedożywienia metabolizm zwalnia, dzięki czemu spalamy dużo mniej kalorii (funkcjonujemy w „trybie awaryjnym”). Gdy znów zaczniemy jeść normalnie, organizm pozostaje w „uśpieniu” jeszcze przez jakiś czas, by zgromadzić zapasy na kolejne głodówki (w postaci tłuszczu).

Odchudzanie przez drastyczne ograniczenie jedzenia nie jest więc dobrym pomysłem. Na początku organizm pozbędzie się nadmiarów wody, przez co stracisz kilka kilogramów i będzie Ci się wydawać, że głodówka działa. Niestety później metabolizm zacznie zwalniać, a dalsze odchudzanie będzie wymagało coraz większej głodówki. Co gorsza, gdy wrócisz do normalnego jedzenia utracone kilogramy natychmiast wrócą, i to ze zdwojoną siłą (organizm będzie się starał przygotować do kolejnych głodówek).

Twój organizm przestaje poprawnie funkcjonować
Przez niedobory witamin i minerałów głodówka prowadzi do wyjałowienia organizmu, co całkowicie rozregulowuje jego działanie. Może to prowadzić do powstawania arytmii, problemów z koncentracją czy nawet niedoczynnością wielu narządów. Jeśli nie widzisz w tym nic strasznego, zastanów się dlaczego więźniowie z cel głodowych nie mieli zębów, włosów i wyglądali o wiele starzej. Dodatkowo brak witamin i minerałów mocno obniża odporność, przez co łapiemy wszystkie choroby i mamy problemy z ich zwalczaniem.

♦ Dochodzi do skrajnego odwodnienia organizmu
Podczas odchudzania bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Pracując na deficycie kalorycznym organizm zużywa więcej wody niż normalnie, a w przypadku głodówki pozbywa się jej w ekspresowym tempie (gdy organizm zaczyna sięgać po zapasy tłuszczu, w których rozpuściły się toksyny dochodzi do wymiotów i biegunek, które przyczyniają się do zwiększonej utraty wody). Efektem odwodnienia jest wycieńczenie, wypadanie włosów i utrata jędrności skóry, przez co zaczynamy wyglądać starzej.

Jak zatem zacząć odchudzanie?

By rozpocząć spalanie tłuszczu, niezbędne jest wprowadzenie deficytu kalorycznego (jedzenie mniejszej ilości kalorii, niż potrzebuje nasz organizm). Ważne jednak, by deficyt nie był zbyt duży (nie chcemy przecież uruchomić mechanizmów „awaryjnych”, które wprowadzą nasz organizm w stan oszczędzania energii). By odchudzanie było skuteczne, warto korzystać z Dziennika kalorii. Wyznaczy on ilość kalorii którą musimy jeść by chudnąć, a następnie pomoże w podliczaniu tego, co zjadamy (kliknij i dowiedz się więcej o Dzienniku kalorii).

Dodatkowo, dla wszystkich tych, którzy chcą schudnąć, lecz nie mają czasu na żmudne układanie jadłospisów i podliczanie kalorii przygotowaliśmy ofertę specjalną. Jeśli chcecie co tydzień otrzymywać jadłospisy na każdy dzień, ułożone przez naszego dietetyka specjalnie dla Was, zamówcie u nas dietę personalną (już od 33 zł/miesiąc).

Zamów dietę i zacznij chudnąć już dziś! :)

ułatwić odchudzanie

       

      Zamawiając dietę otrzymasz:

» jadłospis na każdy dzień układany przez naszego dietetyka specjalnie dla Ciebie
» aplikację mobilną ułatwiającą kontrolowanie zjadanych posiłków
» pewność utraty kilogramów, którą daje stała opieka dietetyka

Dowiedz się więcej »

Myślę, że po przeczytaniu dzisiejszego wpisu wiecie już, że nie warto się głodzić. Udostępnijcie to swoim znajomym, którzy myślą, że głodówka to dobry sposób na odchudzanie (by nie zrobili sobie niepotrzebnej krzywdy). Nie zapomnijcie tez polubić mnie na facebooku, by być na bieżąco!

Komentarze

Share.

Comments are closed.