fbpx

Czym grozi otyłość? Sprawdź koniecznie!

0

Otyłość to nie tylko kwestia estetyki, lecz także zdrowia. Czym grozi otyłość? Dziś przyjrzymy się bliżej nadmiernej wadze, pokażemy czym ona grozi, oraz jak z nią walczyć. Zapraszam!

Skąd bierze się otyłość?
Otyłość jest chorobą XXI wieku. Choć z otyłością kojarzymy zwykle Anglików czy Niemców, to właśnie Polacy są najszybciej tyjącym narodem w Europie. Podejrzewam, że przyczyna tego leży w naszej historii. Jeszcze niedawno wszystkie produkty można było kupić na kartki, a jedzenie było towarem deficytowym. Właśnie dlatego nasi rodzice czy dziadkowie, którzy żyli w tych czasach nie chcieli, by nam czegokolwiek zabrakło. W konsekwencji jako dzieci jedliśmy zbyt wiele słodyczy i fast foodów, nabierając złych nawyków żywieniowych.

To co jemy jako dzieci ma ogromny wpływ na naszą sylwetkę w przyszłości. Do 6 roku życia wzrasta ilość komórek tłuszczowych, a duża ich ilość powoduje późniejszą „tendencję do tycia”. Kolejną przyczyną otyłości jest zmiana trybu życia. Obecnie większość czasu spędzamy przed komputerem, w pracy za biurkiem, a po pracy przed ulubionym serialem.

Badania wykazały, że wraz ze wzrostem wskaźnika BMI rośnie ryzyko śmierci. Jest to związane ze znacznie częstszym występowaniem chorób sercowo-naczyniowych, takich jak:

  • nadciśnienie tętnicze – o nadciśnieniu mówimy kiedy ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 140, a rozkurczowe powyżej 90. Powikłaniem tego schorzenia może być niewydolność nerek (ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze jest 6-krotnie większe u osób z nadmierna masą ciała w porównaniu do osób z masą ciała w normie).
  • niewydolność serca – choroba ta oznacza, że serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi. Może jej towarzyszyć częste uczucie zmęczenia, obrzęki kostek, a także duszności po wysiłku.
  • choroba wieńcowa – głównym jej objawem jest charakterystyczny ból w klatce piersiowej. Spowodowana jest zwężeniem naczyń krwionośnych odżywiających mięsień sercowy. Najczęstszą przyczyną zwężania tętnic jest obecność blaszek miażdżycowych spowodowanych spożywaniem nadmiernych ilości cholesterolu.
  • żylaki kończyn dolnych – są to nieestetyczne sinoniebieskie wybrzuszenia pod skórą. Nadwaga i otyłość to dodatkowe obciążenie dla nóg. Przez naczynia musi przepłynąć większa ilość krwi pod zwiększonym ciśnieniem, co powoduje poszerzanie żył.

Inne choroby powiązane z otyłością:

  • cukrzyca typu II – jest ona spowodowana otyłością. Dlaczego tak się dzieje? Tłuszcz powstaje z glikogenu, a ten z cukru prostego – glukozy dostarczanej z pożywieniem. W procesie przemiany glukozy na glikogen potrzebny jest hormon- insulina. Dlatego im bardziej obrastamy w tłuszcz, tym bardziej eksploatujemy trzustkę, która jest odpowiedzialna za produkcję tego hormonu. Przy nadmiernym spożywaniu pokarmów trzustka nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości insuliny, co prowadzi do zbyt dużej ilości glukozy we krwi.
  • nowotwory – otyłość jest drugim po paleniu papierosów czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów. Jedną z przyczyn jest to, że tkanka tłuszczowa jest nie tylko magazynem energii, ale także produkuje hormony. Takim hormonem jest estrogen, którego nadmiar zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i szyjki macicy.

Udostępnij ten artykuł na facebooku! Uświadom swoim znajomym, że otyłość to nie tylko kwestia estetyki!

Wiele osób – pomimo nadwagi – dobrze czuje się w swoim ciele. Z jednej strony ważne jest, by akceptować siebie. Jednak z drugiej strony, otyłość to nie tylko kwestia estetyki. Upodobania są przecież różne, jednak z otyłością ściśle powiązane są pewne choroby, które zarówno obniżają komfort życia jak również mogą je skrócić. Warto o siebie zadbać, przejść na dietę, zmienić złe przyzwyczajenia żywieniowe i zwiększając aktywność fizyczną. Ta niepozornie wyglądająca zmiana może uchronić Cię przed szkodliwymi skutkami otyłości!

Jak walczyć z otyłością?
Najważniejsze, by pozbyć się złych przyzwyczajeń żywieniowych, zacząć jeść mniej i zdrowiej. By nauczyć się jeść zdrowo i dietetycznie warto skorzystać z aplikacji Dziennika kalorii, która krok po kroku pokaże Ci jak jeść, by pozbyć się tłuszczu i wejść na ścieżkę zdrowia (aplikację Dziennika kalorii założysz tutaj >>). Innym rozwiązaniem jest przejście na gotową dietę odchudzająca. W tym celu wypełnij formularz i zamów dietę odchudzającą u naszego dietetyka. W ciągu maksymalnie 48h otrzymasz gotowe jadłospisy, ułożone specjalnie dla Ciebie. Wystarczy się ich trzymać, by pozbyć się tłuszczu i związanych z nim problemów (dietę odchudzająca zamówisz tutaj >>).

Załóż Dziennik kalorii »

Zamów dietę odchudzającą »

Oprócz zmiany przyzwyczajeń żywieniowych, należy także zwiększyć aktywność fizyczną. Dla osób otyłych intensywne treningi będą zbyt ciężkie, dlatego należy zwiększać aktywność stopniowo. Zacznij od szybkich spacerów z czasem zacznij wykonywać ćwiczenia (znajdziesz je na naszej stronie w dziale FITNESS).

Polub naszą stron na facebooku, by nie przegapić kolejnych wartościowych artykułów! :)

Komentarze

Share.

Comments are closed.