fbpx

Jak biegać na bieżni? + wybieramy dobrą i niedrogą bieżnię!

0

Wiecie, że godzina truchtu spala aż 900 kalorii? Bieganie jest zatem doskonałym sposobem na spalanie tłuszczu. Niestety, nie zawsze mamy na nie czas i ochotę, a do tego dochodzi jeszcze zmienna pogoda. Jednak czy przesiadanie się na bieżnię to dobry pomysł?

Nikogo chyba nie muszę przekonywać, że bieganie to doskonała forma aktywności (która nie tylko świetnie spala tłuszcz, ale także zapobiega chorobom serca, osteoporozie, cukrzycy, nowotworom, nerwicom, depresji i wielu innym cywilizacyjnym zmorom). Lecz skoro bieganie jest tak dobrym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, dlaczego tak wiele osób wciąż ma problemy z otyłością?

Często mówi się, że zakup bieżni to głupota, bo biegać można wszędzie. Oczywiście, można. Okazuje się jednak, że dla wielu osób znacznie łatwiej jest przez godzinkę dziennie biegać na bieżni, niż wybrać się na jogging. Jeśli lubisz biegać w terenie, to bardzo dobrze. Jeśli jednak jest to dla Ciebie uciążliwe, warto zastanowić się nad zakupem bieżni. Do biegania w terenie możesz zmuszać się przez jakiś czas, lecz by utrzymać zgrabną sylwetkę na stałe, bieganie musi stać się dla Ciebie przyjemnością.

Dlaczego warto biegać na bieżni?

 • Biegając na bieżni nie musisz wychodzić z domu. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem wstydzi się swojej techniki i tego, że mają słabą kondycję. Wybierając bieżnie unikniesz tego problemu.
 • Biegać na bieżni możesz nawet przed telewizorem. Często słyszę od znajomych, że chcieli by schudnąć, lecz nie chce im się biegać. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie bieżni w salonie przed telewizorem. Sam lubię włączyć dobry film i wskoczyć na bieżnie lub rower stacjonarny (czas mija szybko i przyjemnie :)
 • Korzystając z bieżni nie musisz się martwić o pogodę. Latem bywa zbyt upalnie, zimą zbyt zimno. Jesienią z kolei problematyczne dla biegaczy bywają częste deszcze. Wybierając bieżnie nie musisz martwić się o pogodę i o to, jak się ubrać do biegania.
 • Większość bieżni posiada różne programy treningowe. Możesz próbować różnych wariacji i zmian tempa, dzięki czemu unikniesz monotonii i nie przyzwyczaisz organizmu do wysiłku tego samego rodzaju.

Jak wybrać bieżnie dla siebie?

 • Nie kupuj bieżni w marketach. Są one bardzo awaryjne i wykonane z materiałów kiepskiej jakości. Zdecydowanie lepiej jest kupić bieżnię uznanej i sprawdzonej firmy. Może będzie trochę droższa, lecz z pewnością posłuży Ci przed długie lata.
 • Zwróć uwagę na poziom amortyzacji. Częste bieganie po twardym podłożu negatywnie wpływa na stawy i może być przyczyną późniejszych problemów. Wybierając bieżnię warto zwrócić uwagę na poziom amortyzacji (w skali 4-10, im więcej, tym lepiej).
 • Dobierz odpowiedni rozmiar. Oczywiście im szerszy i dłuższy pas biegowy, tym wygodniejszy bieg. Pamiętaj jednak o tym, by nie kupić zbyt dużej bieżni (przed zakupem znajdź dla niej miejsce i zmierz, na jak dużą bieżnię możesz sobie pozwolić). Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, wybierz bieżnię składaną.
 • Tańsze bieżnie mają zwykle mniejszą nośność. Od nośności bieżni zależało będzie to, jak szybko będzie się ona zużywać. Najlepiej, by była ona jak największa (absolutne minimum to 100 kg, lecz warto wybrać taką z nośnością 200 kg).
 • Sprawdź moc silnika. Od mocy silnika zależeć będzie to, jaka będzie prędkość maksymalna bieżni. W tańszych bieżniach moc silnika nie przekracza zwykle 2 KM, co daje prędkość maksymalną w granicach 13-16 km/h. Jeśli chcecie, by bieżnia służyła Wam długo i by po pewnym czasie nie stała się dla Was zbyt wolna, wybierzcie taką o mocy powyżej 2 KM (osiągają one prędkość maksymalną w granicach 18-22 km/h, co po pewnym czasie będzie dużym atutem).

Jakie bieżnie warto kupić:

 • Z wyższej półki cenowej:
  • Finnlo Maximum (klik)
 • Z średniej półki cenowej:
 • Z niższej półki cenowej:
  • York Fitness (klik)
  • Body Sculpture (klik)

 

Uwielbiam biegać na bieżni przy dobrym filmie i polecam to wszystkim, dla których bieganie w terenie jest uciążliwe. Pamiętajcie, by polubić mnie na facebooku i nie przegapić kolejnych wpisów! :)

Komentarze

Share.

Comments are closed.