fbpx

Czy antykoncepcja może być przyczyną nadwagi?

0

Wiele kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną skarży się na problemy z utrzymaniem swojej wagi, oraz na nadmiarowe kilogramy, pojawiające się w postaci tłuszczu. Jak myślicie, czy antykoncepcja może być przyczyną nadwagi? Co zrobić, by nie przytyć stosując tabletki antykoncepcyjne? W dzisiejszym wpisie przedstawię odpowiedzi na te pytania :)

Skoro tak wiele kobiet zaczynających stosować antykoncepcję hormonalną zauważa wzrost wagi, coś musi być na rzeczy. Nie oznacza to jednak, że tabletki antykoncepcyjne muszą powodować tycie. Warto zastanowić się, dlaczego niektóre kobiety nie mają problemów z nadwagą pomimo tego, że stosują antykoncepcję hormonalną. Może są na nią odporne? Może mają lepiej dobrane tabletki? A może tabletki antykoncepcyjne powodują tycie dopiero w połączeniu z innymi składnikami?

Jak to jest z tymi tabletkami?

Na opakowaniach większości preparatów antykoncepcyjnych znajdziemy informację, że mają one jedynie niewielki wpływ na masę naszego ciała. Hormony zawarte w tabletkach, mogą wpływać na rozkład tkanek w naszym ciele, zwiększając gromadzenie się tłuszczu w pewnych jego partiach. Istnieje bezpośrednia relacja pomiędzy aktywnością żeńskich hormonów płciowych, a mechanizmami odpowiedzialnymi za spalanie i gromadzenie tłuszczu w organizmie. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać: wystarczy dobrać odpowiednie tabletki dla naszego organizmu (pomoże Wam w tym dobry ginekolog). Niestety, nie jest to jedyny wpływ, jaki mają na naszą sylwetkę tabletki antykoncepcyjne.

Antykoncepcja u kobiet otyłych

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy z antykoncepcji planują skorzystać kobiety otyłe, lub te z tendencją do nadwagi. Kobiety z tendencją do tycia są dużo bardziej narażone na uboczne skutki antykoncepcji hormonalnej, niż kobiety szczupłe. Zmiany, które zachodzą w procesach przemiany materii wraz ze wzrostem wagi skracają czas efektywnego działania hormonu. Za sprawą podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych we krwi szybciej usuwane są z niej hormony, przez co zwiększa się ryzyko zmagazynowania hormonów w tkance tłuszczowej. Kobiety mające problemy z nadwagą powinny ostrożnie dobierać tabletki antykoncepcyjne.

Antykoncepcja i złe przyzwyczajenia żywieniowe

Jak powszechnie wiadomo, problemy z nadwagą wynikają z nadmiaru spożywanych kalorii względem wydatkowanej energii. Problem nadmiernej masy ciała wynika przede wszystkim z naszego trybu życia. Owszem – w regulacji gospodarki energetycznej udział biorą rozmaite hormony, lecz najczęściej to zła dieta i niska aktywność fizyczna przyczyniają się do zaburzeń hormonalnych.

Gdy do naszego organizmu zaczynamy podawać hormony z zewnątrz (np w postaci tabletek antykoncepcyjnych), zwiększa się nasz apetyt. W efekcie wciąż czujemy łaknienie, jemy coraz więcej, a w połączeniu z niezdrowymi przyzwyczajeniami żywieniowymi szybko przybieramy na wadze. Wbrew powszechnej opinii to jedzenie zbyt dużej ilości kalorii jest najczęstszą przyczyną wzrostu wagi podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej (a nie same hormony). Dobra wiadomość jest taka, że dużo łatwiej jest opanować zwiększony apetyt, niż walczyć z tuczącymi nas hormonami (mówiąc inaczej: kontrolowanie wagi podczas stosowania antykoncepcji jest dużo prostsze, niż się Wam wydaje).

Antykoncepcja: Co zrobić, by nie przytyć?

Po pierwsze, należy udać się do ginekologa i dobrać odpowiednie tabletki antykoncepcyjne. Tym sposobem zmniejszamy do minimum bezpośredni wpływ przyjmowanych hormonów na naszą sylwetkę (i tłuszczyk, który mamy pod skórą).

Po drugie, należy zwiększyć aktywność fizyczną (by spalać więcej kalorii), wyeliminować złe przyzwyczajenia żywieniowe, oraz przejść na dietę. Dietę możecie ułożyć samodzielnie z pomocą naszego Dziennika kalorii >>. możecie także zamówić gotową dietę, dopasowaną do Waszych potrzeb u naszego dietetyka (by zamówić dietę, lub dowiedzieć się o niej więcej kliknijcie w przycisk poniżej).

Zamów naszą dietę »

Podsumowując, stosowanie antykoncepcji hormonalnej wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kilogramami. Jeśli dzisiejszy wpis jest dla Was przydatny zostawcie pod nim lajka, oraz udostępnijcie go swoim znajomym. Nie zapomnijcie też polubić naszej strony na facebooku, by nie przegapić kolejnych, wartościowych wpisów! :)

Komentarze

Share.

Comments are closed.