fbpx

5 sposobów na… zmniejszenie łaknienia!

0

Nadmierne łaknienie jest jednym z najczęstszych czynników utrudniających odchudzanie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na opanowanie głodu i pokonanie nadmiernego łaknienia. Chcesz je poznać? Zapraszam do dzisiejszego wpisu :)

Znasz to uczucie, gdy po rozpoczęciu diety nieustannie towarzyszy Ci głód? W efekcie mimo starań nie możesz schudnąć, i – jeśli nic nie zmienisz – najprawdopodobniej nigdy Ci się to nie uda. Dieta oprócz odpowiedniej liczby kalorii powinna być tak skomponowana, by trzymała uczucie głodu na niskim poziomie. Uczucie głodu można kontrolować, włączając do swojego menu odpowiednie produkty (sycące i jednocześnie nie zawierające wielu kalorii). By ułatwić Ci odchudzanie, poniżej przedstawiam 5 sposobów na zmniejszenie łaknienia.

5 sposobów na zmniejszenie łaknienia:

#1 Jedz potrawy bogate w błonnik

Błonnik pęcznieje w żołądku i daje uczucie sytości. Jedząc potrawy bogate w błonnik nie czujesz nieprzyjemnego ssania w żołądku, ponieważ znacznie dłużej jest on wypełniony. Dodatkową zaletą jedzenia produktów bogatych w błonnik jest oczyszczenie całego układu pokarmowego i pozbycie się wzdęć i zaparć. Przykłady produktów bogatych w błonnik: pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, otręby, warzywa, owoce.

#2 Śpij długo

Zbyt krótki sen jest przyczyną zwiększenia wydzielania hormonu głodu (greliny), co rozregulowuje funkcjonowanie mechanizmów kontroli łaknienia. Dodatkowo, niedobór snu powoduje wzrost wydzielania kortyzolu, co jest przyczyną zwiększonego apetytu na słodycze.
Podsumowując, osoby śpiące mniej niż 7 godzin mają zaburzony mechanizm kontroli łaknienia. Jeśli chcesz, by Twoje odchudzanie przynosiło pozytywne rezultaty, postaraj się spać więcej niż 7 godzin.

#3 Raz w tygodniu zrób sobie „cheat day”

By spalać tłuszcz musisz jeść mniej kalorii, niż wynosi Twoje zapotrzebowanie – dzięki temu brakujące kalorie pozyskiwane są z tłuszczu (jeśli jeszcze nie kontrolujesz jedzonych kalorii – załóż Dziennik Kalorii >> i zacznij skutecznie chudnąć). Niestety, jeśli od dłuższego czasu zachowujesz deficyt kaloryczny – odczuwasz ogromną chęć jedzenia (a gdy już się przełamiesz, zjadasz tyle, że musisz zacząć odchudzanie od początku).

Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie tzw. „cheat day” raz w tygodniu (np. w każdą niedzielę). Podczas „cheat day” możesz zjeść o 10-15% kcal więcej niż na co dzień, czyli np zamiast dietetycznego obiadu możesz iść na ulubionego burgera.

#4 Jedz więcej, a rzadziej

Często słyszę, że by uniknąć uczucia głodu należy jeść mało, lecz często. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie. Jedząc wiele małych posiłków, ani razu nie zaspokajasz uczucia głodu w 100%, ponieważ dzieląc ilość kalorii na 5 czy 6 posiłków są one zbyt małe. Znacznie lepiej zjeść 3 duże posiłki, które zaspokoją Twój głód na dłużej (a jeśli będą pełnowartościowe i bogate w błonnik, wcale nie odczujesz uczucia głodu).

#5 Jedz zupy – kremy

Wiele osób unika zup. Okazuje się jednak, że zupy mogą być idealnym, niskokalorycznym, a jednocześnie sycącym posiłkiem. Przygotowując zupę pamiętaj, by zawierała dużo warzyw i była rozdrobniona (dzięki temu będzie ona znacznie bardziej sycąca). Podczas gotowania uważaj na takie produkty jak śmietana, masło czy boczek. Nawet najzdrowszą zupę mogą one zamienić w prawdziwą bobę kaloryczną.

 

Podsumowując, by dieta była skuteczna powinna po pierwsze być zbilansowana kalorycznie (inaczej nie nastąpi proces spalania tłuszczu), a po drugie sycąca (by uniknąć uczucia głodu – które jest najczęstszą przyczyną rezygnacji z diety). Do komponowania skutecznej i sycącej diety polecam używanie Dziennika Kalorii >> – czyli aplikacji dietetycznej, której sam używam na co dzień. Jeśli wolisz dietę ułożoną przez specjalistę – chętnie ułożę dietę dla Ciebie (sprawdź naszą ofertę dietetyczną >>)

Wypróbuj Dziennik Kalorii »

Nie zapomnij zostawić „lajka” i udostępnić wpis znajomym! ;)

Komentarze

Share.

Comments are closed.