fbpx

10 objawów anoreksji!

0

W dzisiejszych czasach każdy chce wyglądać idealnie. Niestety zdarza się, że chęć bycia idealnym zamazuje nam obraz rzeczywistości. Poniżej przedstawiamy 10 objawów anoreksji.

Wiele osób zaczyna walkę z nadwagą nie mając pojęcia o zasadach zdrowego odchudzania. Nie było by w tym nic złego gdyby nie fakt, że zamiast starać się nauczyć odpowiedniego odżywania wybierają drastyczne głodówki wyniszczające organizm. By schudnąć w zdrowy sposób warto jest skorzystać z dziennika kalorii.

Poniżej przedstawiamy 10 objawów anoreksji. Anoreksja jest poważną chorobą, tak więc jeśli zauważysz niepokojące zachowania u swoich bliskich, nie czekaj z działaniem.

10 objawów anoreksji:

1. Coraz częściej unikasz jedzenia

Najlepszym sposobem na utratę zbędnych kilogramów jest ograniczenie spożywanych kalorii, jednak do wszystkiego należy podchodzić z umiarem. Drastyczne obcinanie kalorii oraz świadome unikanie posiłków w obawie przed przytyciem to pierwszy krok do anoreksji.

2. Nie chcesz jeść przy innych

Anorektycy bardzo często unikają jedzenia w towarzystwie, by nie zaburzać swojej „diety” i nie być namawianym do zjedzenia większej porcji.

3. Odchudzasz się bez granic

Gdy zaczynasz odchudzanie obierasz jakiś cel, tzn ilość kilogramów które chcesz zgubić lub wygląd który chcesz osiągnąć. Niekiedy z czasem dieta staje się obsesją, przez którą po osiągnięciu celu nadal nie widzisz oczekiwanych efektów. W rezultacie odchudzasz się dalej, bez końca…

4. Lubisz gotować, lecz nie dla siebie

Część anorektyków lubi gotować smaczne, zdrowe i sycące potrawy. Nie gotują ich jednak dla siebie, lecz dla innych mówiąc, że oni już się najedli.

5. Masz obsesje na punkcie ćwiczeń

Wielu anorektyków zaczyna ćwiczyć, by przyspieszyć proces odchudzania. Nie są to jednak normalne, zdrowe ćwiczenia. Anorektycy ćwiczą obsesyjnie, często ponad swoje siły. Liczy się dla nich tylko ilość wykonanych ćwiczeń (gdy opuszczą trening, czują duży dyskomfort i poczucie winy). Obsesyjne treningi nie zawsze oznaczają anoreksję, jednak duża część anorektyków ma ten problem.

6. Nie akceptujesz siebie

Brak akceptacji siebie (nie tylko własnego ciała) często jest przyczyną depresji oraz anoreksji. Ludzie mają nadzieję, że sposobem na rozwiązanie wszystkich swoich problemów z własną osobą jest poprawa sylwetki, przez co nie potrafią przerwać odchudzania w odpowiednim momencie.

7. Boisz się, że przytyjesz

Anorektycy obsesyjnie boją się, że przytyją. Przez to podczas jedzenia czują duży dyskomfort, z czasem nie jedzą prawie nic.
Baner
8. Mimo utraty wagi wciąż próbujesz nowych sposobów

Anorektycy nigdy nie są zadowoleni z efektów odchudzania. Nawet mimo szybkiej i drastycznej utraty wagi wciąż chcą je przyspieszyć, stosując nowe diety, tabletki i suplementy.

9. Brakuje Ci witamin i mikroelementów

Stosując bardzo ubogą dietę już po dwóch tygodniach odczujesz jej skutki. Złe samopoczucie, brak energii, obniżenie zdolności intelektualnej i fizycznej, opuszczenie się w pracy i nauce, zanik miesiączek oraz uczucie marznięcia to częste objawy niedoboru witamin.

10. Wszyscy mówią Ci że wyglądasz jak szkielet, mimo iż tego nie widzisz

Anorektykom cały czas wydaje się, że nie są dostatecznie sztuczni. Zaawansowane stadium tej choroby poznasz bez problemu (osoba przeraźliwie chuda, która wciąż jest na diecie).

Jak odchudzać się zdrowo?

Oczywiście możliwość wystąpienia anoreksji nie jest powodem do rezygnacji z dbania o własną sylwetkę. Wystarczy odchudzać się z głową. By dowiedzieć się jak zdrowo schudnąć, przeczytaj ten artykuł.

Jeśli po przeczytaniu artykułu czujesz większą mobilizację do pracy nad swoją sylwetką, udostępnij ten artykuł na facebooku oraz polub nasz fanpage, a jeśli chcesz zacząć odżywiać się FIT, sprawdź przepisy na pyszne dania na dietę na naszym kanale na YouTube!

Komentarze

Share.

Comments are closed.