fbpx

Bisfenol A – toksyna, która tuczy!

0

Masz problem z nadmierną masą ciała? Możliwe, że za Twoje tycie odpowiedzialna jest toksyna, o której istnieniu pewnie nawet nie masz pojęcia. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj tajenice, jakie kryje w sobie bisfenol A!

Co to jest bisfenol A?
Bisfenol A, w skrócie BPA, jest organicznym związkiem chemicznym, zaliczanym do grupy fenoli. Pierwszy raz został zsyntetyzowany w 1891 roku przez chemika Aleksandra Dianina. Bisfenol A powstaje w wyniku kondensacji acetonu oraz dwóch cząsteczek fenolu. Poniżej przedstawiono jego wzór strukturalny.

bisfenol A BPA

Gdzie występuje bisfenol A?
Z uwagi na swoje właściwości, bisfenol A znalazł zastosowanie głównie w produkcji metalowych puszek, kosmetyków, butelek dla niemowląt, smoczków oraz zabawek dla dzieci. Występuje on również na powierzchni paragonów oraz wydruków z bankomatów.

Dlaczego BPA jest niebezpieczny?
Nadmierna ekspozycja na bisfenol A jest niebezpieczna dla kobiet, dzieci oraz mężczyzn. Bisfenol A jest związkiem ksenoestrogennym, dlatego też  negatywnie wpływa na układ dokrewny, czyli hormonalny. Zaburza wydzielanie, metabolizm i transport hormonów. U mężczyzn powoduje zmniejszenie poziomu testosteronu oraz liczby produkowanych plemników. Bisfenol A prowadzi nie tylko do zaburzeń płodności, ale także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, takich jak rak prostaty, rak piersi oraz macicy.

Czy bisfenol A ma związek z nadmierną masą ciała?

Nadmierna ekspozycja na toksyczny bisfenol A ma pośredni związek ze zwiększeniem masy ciała. Bisfenol A przyczynia się do rozwinięcia cukrzycy typu 2, której towarzyszy nadwaga lub otyłość. Toksyna zaburza gospodarkę hormonalną, dotyczy to zwłaszcza hormonów tarczycy. Choroby takie jak niedoczynność tarczycy czy przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto >>) utrudniają utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Ponad to, u kobiet bisfenol A przyczynia się do wystąpienia PCOS (zespół policystycznych jajników). PCOS to zespół zaburzeń ginekologicznych na podłożu insulinooporności, którego konsekwencją jest nadwaga, otyłość, zaburzenia miesiączkowania, zwiększenie ilości męskich hormonów oraz niepłodność. W terapii PCOS bardzo ważną rolę odgrywa leczenie dietetyczne (tutaj >> możesz zamówić dietę, którą nasz dietetyk dopasuje do Twoich potrzeb)..

Jak unikać BPA?

Bisfenol A jest toksycznym związkiem, szeroko rozpowszechnionym. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że staramy się prawidłowo odżywiać, a niewidoczna gołym okiem toksyna negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Dlatego też należy zminimalizować ekspozycję na bisfenol A. Produkty, które nie zawierają bisefnolu A, oznakowane są jako Bisphenol A Free lub BPA free. Aby zmniejszyć ekspozycję na BPA, należy unikać spożywania produktów z puszek, takich jak konserwy rybne i mięsne, warzywa (np. groszek konserwowy), owoce (np. brzoskwinia, ananas), napoje (np. Cola, Fanta i inne).

Jeżeli jednak decydujesz się na produkt z puszki, wybierz opakowanie jak najmniej uszkodzone. Gdy puszka jest zniekształcona, BPA szybciej i w większej ilości przedostaje się do żywności. Unikaj też podgrzewania jedzenia w mikrofali w plastikowych opakowaniach, ponieważ to również zwiększa ilość BPA w żywności. Dodatkowo nie zapomnij myć rąk po kontakcie z paragonem lub wydrukiem z bankomatu.

Na dziś to tyle. Nie zapomnij polubić naszej strony na facebooku, dzięki czemu nie przegapisz kolejnych, wartościowych wpisów :)

Komentarze

Share.

Comments are closed.